Story
Mi emberek hajlamosak vagyunk mindent túlbonyolítani! Így volt ez velem is, és a csíráztatással.Szebbnél szebb csíráztató edényeim vannak, több emeletesek, amikkel egyszerre több típust is lehet csíráztatni, egy időben, és igen, ki is használta, aztán hamar rájöttem, hogy nem lesz nekem kedvem napi 3-4 alkalommal szétszerelni a tornyot, és alkatrészenként átöblögetni a csíravadont az ablakban..azt hiszem pár évig nem is ettem csírákat.
Most találtam egy rém használható módszert a csíráztatásra, ami egyszerű, mint a raklap!
Befőttes üveg + tüll anyag + befőttes gumi = szuper egyszerű csíráztatótál!!
Annyi a dolgunk, hogy beletesszük a csírát, rá a tüllt, és a gumit, és legközelebb csak akkor kell szétszedni, ha kész a csíra!
Kiegészítésnek: Tüll anyagot méteráru boltban lehet kapni, elég belőle 20 cm, és ha trendizni szeretnék, vehetünk színeset is, talán a gyerekeknek is jobban tetszik. Árban ugyanannyi.
De jöjjön a részletes használat:
1. A befőttesüvegbe teszem a magokat, rá a tüllt a befőttes gumival, de csak annyit, hogy az alját fél centi magasan álljon. Nem kell sok bele, mert ha nem tud levegőzni, bepunnyad.
2. Áztatni kell a magot, a csomagoláson feltüntetett ideig, ez rá szokott lenni írva. A retekcsírának elég két óra, nagyon hamar megpattan a héja.
3. A vizet leöntöm, langyos, esetleg napos helyre teszem az üveget, hogy a csírák szépen tudjanak fejlődni.
4. Naponta minimum 3szor kell a csírákat öblíteni. Mivel az üveg “kupakja” a tüll anyag, azért az maga a szűrő is rajta, egyszerűen le lehet önteni a vizet róla, és újra leöblíteni anélkül, hogy azt levegyem. Víz ne maradjon az üvegben, nem kell a csíráknak vízben állni, elég, ha csak nedves a közeg!!
5. A csíra 2-3-4 napa alatt készül el, de ezt lehet rajta is látni, ekkor egy utolsó öblítés, és lecsöpögtetés, és mehet egy jól záró dobozba a hűtőszekrénybe.
Mindenkinek javaslom az otthoni csíráztatást bioboltban vásárolható, csíráztatásra szánt magokkal, mert azok vegyszermentesek! Ez nagyon fontos!
Amúgy meg ráadásnak amellett, hogy szuper friss csírákat ehetünk, még a pénztárcának is takarékra állíthatjuk vele..
A csírák egészségesek, sok bennük a vitamin, bla-bla, jöjjön az első versenyző, az egyik kedvencem, a :
Retekcsíra
- természetes antibiotikum
- több hőt termel, mint a kifejlett retek, elősegíti a felesleges nyálka eltávolítását, egy tisztító folyamatot indít el
- kiüríti a bélférgeket
- tisztítja a légzőszerveket, nyálkahártyát, ezzel csodálatosan gyógyítja a megfázást, homlok-, orrmelléküreg dugulást, szamárköhögést, lassan elhúzódó asztmát
- pakolást is lehet belőle készíteni, csökkenti a reumás fájdalmakat (összeturmixolt csírát liszttel elkeverni)
- készíthetünk lábfürdőt, enyhíti a fejben a vértolulást
- a bélflóra szereti a retek anyagait, rothadást gátló és antiszeptikus hatású
- kis mennyiségben étvágygerjesztő
- hatásos vizelethajtó, erősítő
- húgyvezeték, húgyhólyag, vese- és májtisztító
- segít egyes vese- és epekövek eltávolításában, beleértve az epehomokot is
Szia Kingha! 🙂 Köszi a bejegyzést! Tervem, hogy mindet én is végigcsiráztassam, ma épp brokkolit vettem a Selyemfűbe, az a következő! És igen, én is jártam már úgy,hogy mindennek szaga volt, hát biztos is, hogy nem mindent fogok üvegbe csíráztatni! További jó szemezgetést a blogban, és majd kérném a brownie-ról is a véleményt! :)Üdv
én elő-áztatom a magokat, mondjuk 10-12 órát, majd leszűrön és úgy kerülnek üvegekbe. az üvegeket általában harisnyával zárom, mert így könnyebb a napi 3x öblítést elvégezni.a retek, búza, napraforgó, mungó bab, vörös here, lucerna így működik. macerás viszont azsázsa – ezt érdemes vattán csíráztatni;káposztafélék – mert nagyon büdös és gyorsan poshad;lenmag – vele sem jártam jobban; furcsa a szaga;hagyma – nagyon erős szaga lesz tőle a konyhának. általában az üvegeket szépen elfektetem, egy konyharuhán, hogy *ne guruljanak szét*, és első napra még le is takarom őket.(nem írom le a teljes litániát :O) miért.)ha úgy érzem, nagyon sok a víz maradt a csírákon, a harisnyás üveget, megfordítom és tiszta vászondarabra teszem, ez elvezeti a fölösleges vizet. Jók a bejegyzések! gratula hozzá KATICA 🙂 a céklás-brownit kipróbáljuk a hétvégén.üdvkingha a pincher kutyás
Javítom az eredeti szöveget, hogy kitisztuljon! Köszönöm a megjegyzést! 🙂 Jó csíráztatást!!Ha van még kérdés, várom szeretettel.Üdv
Hogy csírázik ki magától az üvegben? Öntesz bele vizet (mennyit?), vagy vizesen teszed bele a magokat? És így, egymáson elhelyezkedve nem lesznek nyálkásak a magok? Kicsit bővebben leírnád a “procedúrát”? Némileg homályos pár részlet… És tüll-t hol lehet venni?Köszi!