Laktózmentes fakanál

Tökéletes macaron

Story

 

Nagy szerelmem a macaron, gondolom többen vagyunk ezzel így, de mivel a ganache mindig tartalmaz valamilyen tejterméket, így én nem tudok belőle enni..hiába gluténmentes. Néha bevállalom, aztán rosszul vagyok, de hát ki tud ellen állni?! 
Elhatároztam, hogy a múltkori próbálkozásom után újra próbálom. Minden receptet végigolvastam, minden videót végignéztem, mindenhonnan szedtem újabb és újabb trükköket, míg végül a több hetes kutatómunka után összeállt a kép, és mit ne mondjak, tökéletes lett! Irtó büszke vagyok magamra, és most megosztom Veletek is az összes apróságot, amin  elcsúszhat a dolog! 
Különösen ajánlom Dóri barátnőm figyelmébe, hogy bizony még egy próbát megér a ez a macaron, mert az eredmény tényleg zseniális!

 

Kb 40 db lett belőle 5 cm-es mérettel

Kb 40 db lett belőle 5 cm-es mérettel

 

Hozzávalók

40 db 5cm-es darabhoz vagy 55db 3 cm-eshez

 

Tészta:

 

Egyik rész

  • 200 g porcukor
  • 200 g mandulaliszt
  • 75 g tojásfehérje

1.,A porcukrot a mandulaliszttel átszitálom nagyon finomra, majd összegyúrom a tojásfehérjével. Marcipánszerű masszát kell, hogy kapjak.

 

Másik rész

  • 200 g kristálycukor
  • 65 ml víz

2., Ezekből cukorszirupot főzök 121°C-osat, de házi módszerrel is megállapítható, hogy jó-e. Egy pálca végére drótból hurkot hajtok, és ha átfújom rajta a cukorszirupot, és buborékot lehet vele fújni, akkor jó! 

 

Cukorbuborékfújó :)

Cukorbuborékfújó 🙂

 

  • 75 g tojásfehérje

3.,A tojásfehérjét kemény habbá verem.

4., Majd a forró cukorszirupot folyamatos kevergetés közben lassan belecsurgatom, és kihűlésig keverem. Csillogó kemény tojáshabot kapok!

5., Belekeverem az ételszínezéket.

6., A tojáshab egy harmadával fellazítom a marcipánmasszát, majd kanalanként hozzáadagolom a többi habot is  és egy szilikonlapát segítségével elkeverem.

 7., Előrajzolom a macaronokat, én egy rövides pohárkát használtam, így kb. a kész mérete 5 cm átmérőjű lett. Ebből nagyjából 20-25 db fér egy tepsire. Én egy kartonra vastagabb filccel felrajzoltam, azt raktam a tepsibe, és arra raktam a sütőpapírt, majd egy mozdulattal kihúztam alóla, és tettem a következő adag alá.

8., Habzsákba töltöm a masszát, én egy pohárba tettem a zsákot, és a széleit a pohár szélére hajtottam ki, és a pohár által megtámasztott zsákba sokkal könnyebb a masszát önteni. 

 

Sörös doboz csillagcső

Az ujjnyi vastag lukú csővel nyomom a masszát ki

 

9., Az előrajzolt karikákra nyomom a masszát, majd odaütögetem a tepsit az asztalhoz. Így feljönnek a légbuborékok, amiket egy fogpiszkálóval kipukkasztok.

10., Száradni hagyom, 40-45 percet, míg meg nem bőrösödik. Ezt úgy állapítom meg, hogy ha hozzáérek és  nem lesz masszás a kezem, nem ragad rá a tészta, akkor jó!

11., 135°C-os sütőbe dugom 25 percre, de 3 dolog is fontos sütés közben. Egyik, hogy 5 percenként én kinyitottam, hogy ne legyen odabenn pára, mert attól megreped a tészta teteje, és oda az eddigi munka. Másik, hogy akkor van kész, mikor ha megpróbáljuk megmozdítani, de nem tudjuk “elmozdítani” a tetejét, hanem kemény! Harmadik, hogy nem hőlégkeveréses programban menjen, csak alsó-feslő sütéssel.

12., Kiszedjük a sütőből és kicsit hagyjuk hűlni  a tepsin, majd párba állítjuk őket a töltéshez.

 

Tökéletes esküvői dekor, minden színbe belepasszol és minden tematikába

Tökéletes esküvői dekor, minden színbe belepasszol és minden tematikába

Krém: 

  • 2 dl Cocomas
  • 3 ek eritrit ( mert itt már nem muszáj bűnöznünk) 
  • 2 csomag dr Otker habfixáló (összesen 20 g)
  • 1 citrom reszelt héja
  • 1/citrom leve
  • Ételszínezék

13., A cocomast, az eritrittel elkezdem habbá verni, majd jöhet bele a habfixáló. Végén ízesítem és színesítem a krémet.

14., Habzsákba rakom az előbb emlegetett módszerrel, majd minden másodikra nyomok belőle.

15., Összenyomom őket, és hagyom hogy a macaron felszívja kicsit a krémet. Úgy az igazán finom, ha a külseje roppan, a belseje pedig lágy, puha.

 

 

 Tippek, tanácsok

 

Kiemeltem már párat a bejegyzés alatt, és ami még szerintem fontos:

Türelem, elsőre senkinek nem sikerül!

Szoba-hőmérsékletű tojásfehérje. Legjobb, ha már állt is egy kicsit kettéválasztva. Tanácsolom, hogy üssünk fel párat, majd kb. fél nap állás után mérjük le, ugyanis csökken kicsit a súlya!
Szitáljuk át alaposan a porcukrot és a mandulalisztet, mert ettől lesz selymesen sima a felülete, és nem lesz rücskös, mint az én első macaronom .

Mindent pontosan és precízen kell követni, mert bárhol egy hibával megcsúszhat a dolog! 

A tojásfehérjehabot mikor felverjük, muszáj először felverni a habot, majd a forró cukorszirupot vékony sugárban önteni bele. Itt előfőződik a hab, és kellő állaga lesz a folytatáshoz.

Mikor összekeverjük a két masszát a tésztához, a megírt módon kell, és nem baj, hogy a hab összetörik, mert ennél a süteménynél nem kell, hogy a hab megemelje nagyon magát. Félig folyékony, kissé szakadósnak kell lenni a masszának. Ha túlkeverjük, az sem jó, akkor túlságosan szétterül, nem képződik bőrréteg, és szétreped szintén sütés közben.

Sütőlemezre tesszük a masszát figyeljünk, hogy kör alakú legyen, és kicsivel kisebb, mint az előre rajzolt forma, mert mikor elterül, nagyobb lesz.

Ha megütögetjük a tepsit az asztalhoz, előjönnek a nagyobb légbuborékok, amiket ki kell szúrni egy fogpiszkálóval, majd még egyszer megütögetni, hogy eltűnjenek a kráterek, ezután jöhet a pihentetés.

Bőrösre kell pihentetni, egy egy jó 40-45 perc, én az előző próbálkozásnál ezt kihagytam, nem is süllyedtek meg benne a mandulaliszt nagyobbacska szemcséi, így tiszta rücsök volt a teteje. Szóval kell ezt is!

És ami a legfontosabb, hogy párszor tényleg ki kell nyitni a sütőt, mert ha nem tesszük, a pára benn marad, és ennek hatására kirepedezik a teteje, megemelkedik, és az sem szép. 

Azt hiszem a tésztának ennyi a jó tanács.

Nem, még annyit, hogy miután kikevertük a krémet, érdemes hűlés után azonnal töltögetni, mert ha másnapra hagyjuk, akkor a tészta megkeményedik, és tényleg kemény habcsók lesz, na azt meg ugye nem akarjuk!?

 

Krémarány fontos, se túl kevés, se túl sok!

Krémarány fontos, se túl kevés, se túl sok!

És hogy mivel? 

 

Nekem vannak a fejemben új ízek a töltelékre:

-Kandírozott egész mandarinos

-avokádós-csokikrémes

-málnás-fehércsokis( rizscsokis)

-sós karamellás

-citromos-pisztáciás

-tengeri sós-étcsokoládés

-szatmári szilvás

-bourbon vaníliás

..stb.

A TIÉD milyen lesz? 

ITT:külön szeretném kiemelni, hogy ha valaki szeretné élőben is megtapasztalni, hogy hogyan működik ez a folyamat, Juliette Mac Aron barátnőm tart tanfolyamokat, és hőn áhított vágyam, hogy én is eljussak már végre egyszer hozzá! Ő a legprofibb, ha akartok egyszer igazán finom makit kóstolni, nála kell! :)

Jahm, és Zsülike! Nem ér kiröhögni, ha nem voltam elég szakmai, HTB vagyok! 😉 

 

Belül puha omlós, kívül roppanós

Belül puha omlós, kívül roppanós

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!